Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Відомому українському поету Костю Шишку сьогодні виповнилося б 78 років
Відомому українському поету Костю Шишку сьогодні виповнилося б 78 років

Новаторські форми та вірші «у шкаралупах»: 79 років із дня народження відомого поета з Турійщини

16:15 24.05.2019
1205

Відомому українському поету Костю Шишку сьогодні виповнилося б 79 років.

Кость Шишко народився 1940 року в селі Обенижі Турійського району.

Визначний турійський поет-новатор зробив величезний внесок не лише в українську, а й в світову літературу, адже започаткував оригінальні за оформленням та поданням вірші. Створені ним на початку 1970-х років вірші-«писанки» поєднують лаконізм, концентрацію глибокого сенсу та візуальне оформлення.

Сам Кость Шишко скромно називав їх «формалістичними вправами» під враженнями від творів В.Брюсова, Аполінера, античних поетів олександрійської школи.

Задум виник випадково, – писав у листі Кость, – Можливо, якимсь чином підсвідомо я відштовхувався від танків і хоку. В той час я працював художником-оформлювачем, і якось пригадалися спогади Бродського (автора багатьох зображень вождів), де той розповідав про своє навчання в Одеському училищі, і викладач рисунку вимагав у студентів точно відтворити контур курячого яйця, і він, Бродський, справився з цим за тиждень».

Шишко описав процес створення «писанки»: окреслював олівцем контур і компонував вірші, вписуючи слова в овал, при цьому експериментував зі шрифтами, виділяючи слово чи його частину, а за допомогою фломастерів наносив орнаменти, малюнки. Винайдена мистцем-експериментатором форма віршування була самобутньою і несподіваною в ті часи, коли популяризація стародавнього мистецтва писанкарства 70-ті роки радянського застою фактично була під забороною.


Друзями поета збережені та зафіксовані його рукописи, самодруки. Видана в 2010 році посмертна збірка Костя Шишка «Писанки» завдяки зусиллям волинських художників С.Корсая і В.Жежеруна дає можливість сьогоднішнім шанувальникам поезії насолодитися видатним доробком волинянина, талант якого порівнюють з шевченківським.

Помер 24 січня 2002 року. Похований у Луцьку. Ніхто не ридав над домовиною поета: він не мав ні дружини, ні дітей, ні родини. Хоронили його друзі у погожий зимовий день.

У 2010 році на території Луцької ЗОШ №2, де навчався Кость Шишко, відкрили сквер його імені. У 2013 році в Луцьку відомому поету-шістдесятнику відкрили пам'ятник.
Коментарі
18 вересня
Сьогодні
Вчора
16.09.2019
15.09.2019
14.09.2019
13.09.2019
12.09.2019
11.09.2019
  • Продам
  • Куплю
  • Здам
  • Обміняю
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин