Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
«Романтична хата»
«Романтична хата»

Як виглядав проєкт «романтичної хати» в Дольську 1806 року

16:05 29.03.2020
454

В попередній публікації ми познайомили вас із цікавою історією палацу в Дольську на Волині та його власників. Сьогодні хочемо продовжити розпочати, адже вдалось віднайти цікаві документи, пов’язані із маєтком та його власниками.

Правда ці факти є набагато пікантніші, пишуть Хроніки Любарта.

Відомо, що поблизу палацу в Дольську знаходилось багато цікавих архітектурних споруд, серед яких будівля театру, гараж для карет, лямус для господарських споруд. Проте нашу цікавість викликала інша будівля. Відомий дослідник волинських резиденцій Роман Афтаназі згадує про існування в парку поблизу маєтку в Дольську такої собі «романтичної хати», ймовірно, це був будинок, предназначений для любовних утіх. На жаль, в книзі Афтаназі подає лише її короткі описи. Проте нам вдалось розшукати проєкт цієї будівлі, який датується 1806 роком. Документ написаний французькою мовою. Він містить титулку, план, малюнок та розріз самої будівлі. Невідомо, хто є його автором, проте знаючи замовника, ймовірно, це був якийсь відомий французький архітектор.

Ініціатором зведення будівлі під назвою «романтична хата» був Фредерик Юзеф Мошинський. Саме він у 1778 році стає власником маєтку в Дольську. Нагадаємо, що Мошинський був відомим на той час державним і військовим діячем Речі Посполитої, генерал-майором польської армії, віце-комендант Кадетського корпусу в Варшаві. Фредерик Юзеф Мошинський був власником величезного спадку розміром у 30 млн злотих. Він активно займався меценацтвом.

Отож повернемось до будівлі. Так звана «романтична хата» знаходилась посеред дольського парку, який знаходився на захід від головного палацу. Будівля заховалась серед високих ялинок, у сірих хащах. Дах був спеціально вкритий мохом та соломою. Звели її орієнтовно у 1806-1807 роках.

Серед однієї з груп високих ялинок парку була захована «романтична хата», побудована з сірих хащах, вкрита мохом та соломою. Будівля була зроблена із зрубу, мала три поверхи. Цікаво, яке її було призначення? Про це написала свої міркування одна із доньок наступного власника маєтку Петра Мошинського – Джозефа. У своїх спогадах вона розмірковувала над тим для чого Фредерик Мошинський побудував цю хату і написала такі слова: «Різні винаходи для усамітнення придумають люди, проте місцезнаходження цієї хати, вказувало на її не обов’язково доброчесне призначення». Можлива Джозефа мала на увазі, що ця будівля була місцем для зустрічей Мошинського, які могли носити «романтичний» характер… Скоріше всього саме туди приводив своїх пасій Фредерик Мошинський.

Попри те, що зовні будівля була архаїчною, і не схожою на палац та інші будівлі, інтер’єр був кардинально інакшим. Як тільки гості переступали поріг, то бачили стіни вкриті дорогими фресками. Тематика зображень була цікавою – це оголені танцівниці з Помпеїв. Якість фресок була найкращою, видно було з усього, що робили їх європейські майстри.

В кімнатах будівлі були не звичайні лави, а коштовні меблі в стилі ампір. Цей стиль виник у Франції в XVIII столітті, але не випадково, а цілком усвідомлено. Саме тому перше, що характеризує його: раціоналізм в інтер’єрі, доцільність, комфорт меблів. Розкіш і багатство при цьому виставляється напоказ. Так було і в «романтичній хаті» в Дольську. Підлоги в усіх кімнатах були вкриті килимами, замовленими в кращих виробників.

На першому поверсі будівлі знаходився передпокій, салон та гостинна кімната. Вище знаходилась кімната для відпочинку, куди вели сходи. Двері до неї закривались автоматично, за допомогою кнопки. Про це в своїх спогадах пише також онучка Фредерика Мошинського. Джозефа згадує, що вже після смерті дідуся оглядала не раз цей будиночок і коли потрапляла в бібліотеку будиночка, то розуміла, що там знаходиться література для дорослих. Фредерик Мошинський зберігав книги з еротичними зображеннями. Ці книги йому привозили з усього світу. Найцінніші екземпляри вкривали шкіряні обкладинки та дорогоцінні каміння. Напевно «романтична хата» в Дольську має багато таємниць, які нам ще прийдеться дослідити.

Сьогодні оригінали проєкту «романтичної хати» в Дольську на Волині зберігаються в фондах Національної бібліотеки Польщі, яка знаходиться в місті Варшава. Ймовірно, що серед документів є багато невідомих, які можуть пролити світло на історію населених пунктів Волині. Зараз село Дольськ входить до складу Турійського району Волинської області.

Автор: Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

Загрузка...
Загрузка...
Коментарі
3 липня
Сьогодні
Вчора
01.07.2020
30.06.2020
29.06.2020
  • Продам
  • Куплю
  • Здам
  • Обміняю