Турійськ – історична родзинка Волині

Турійський район розташований у центральній частині Волинської області. Він має залізничне сполучення з Києвом та Львовом, а також його територію перетинають кілька автомагістралей.

Займає площу 1206 квадратних кілометрів. Чисельність населення – близько 26,9 тисяч чоловік.

Турійщина заселялась у період пізнього палеоліту. Згодом тут, окрім східнослов’янських, з’явились і племена тюркського походження, про що свідчать пам’ятки старовини і топографічні назви деяких населених пунктів (Дуліби, Туричани, Оса).

Час заснування самого Турійська достеменно не відомий. Проте з археологічних знахідок можна вважати, що люди поселилися тут вже у VI-VII століттях. Як і на територіях ряду сіл, де були виявлені древні городища.

Перша писемна згадка про містечко датується 1097 роком у несторівському літописі «Повість минулих літ». В  історичних документах селище іменується Турейськ, Туржинськ, Турейсько, Торійськ, Тураск, Турійськ. За однією версією, згідно народних переказів, річка Турія і містечко Турійськ отримали свою назву від імені князя Тура, який в сиву давнину на річці без назви заснував городище.

Жителі Туріщини займаються вирощуванням зернових культур, цукрових буряків, льону, картоплі, також у районі розвинуте м'ясо-молочне тваринництво.

На території району – 33 озера, протікає 2 річки: Турія, Стохід. Озера Соминське, Святе та Олександрівське є гідрологічними заказниками. На озерах Соминське, Величі і Пісочне побудовано бази відпочинку. Впорядковано місця для відпочинку на озерах Селище і Черепаха.

Район багатий на такі корисні копалини, як пісок, глина, глей, торф. Великі можливості в районі для розвитку «зеленого» туризму.

На Турійщині є чимало історичних пам’яток, а Літинський парк – найкращий із п’яти пам’яток садово-паркового мистецтва, які існують на Волині. Багатою є скарбниця пам’яток культурної спадщини району. До Державного реєстру об’єктів культурної спадщини в Турійському районі занесено 79 пам’ятників історії, 1 пам’ятка археології, 21 пам’ятка архітектури та містобудування, із них 8 – пам’яток національного культурного надбання. В районі діє 32 православних храми, окремі з яких оберігаються як пам’ятки історії й архітектури.








 

19/03/2024 Вівторок
19.03.2024
18.03.2024
17.03.2024