Турійський район – лідер Волині з вирощування соняшників

09 Квітня 2018, 14:00
Турійщина зайняла друге місце серед п'ятірки районів-лідерів, де вирощують соняшник 4423
Турійщина зайняла друге місце серед п'ятірки районів-лідерів, де вирощують соняшник

Турійщина зайняла друге місце серед п'ятірки районів-лідерів, де вирощують соняшник.

Волинським аграріям у 2017 році вдалося майже втричі збільшити посівні площі та виробити на 253 %  соняшнику більше, ніж 2016 року. Про це інформує Бізнес.Район.

Районами-лідерами, які посіяли найбільше соняшнику 2017 року, стали: Ковельський – 2,7 тис. га, друге місце розділяють Володимир-Волинський і Турійський – 2,5 тис. га, третє місце займає Горохівський – 2,1 тис. га.

Основним чинником стрімкого зростання посівів соняшнику є рівень прибутковості. За ступенем рентабельності він займає перше місце серед решти польових культур. Крім того, ціна стабільно висока, адже попит на соняшникову олію постійно зростає. Рентабельність соняшнику за останні 10 років не опускалася нижче 40 %, а в окремі періоди піднімалася до значно вищих показників. Хороша економіка, сприятливі погодні умови, вдала технологія обробітку – хороші стимули для вирощування культури. Саме вони посприяли, аби волинські агропідприємства у 2017 році майже втричі збільшили площі під соняшник.

Зростання посівних площ посприяло, аби виробництво насіння соняшнику 2017 рокуі збільшилося аж на 253 % порівняно з 2016 роком! Вдосконалюючи технологію вирощування та сортову агротехніку, аграріям вдалося збільшити врожайність з 24,3 ц/га у 2016 до 24,8 ц/га - у 2017.

Основним чинником стрімкого зростання посівів соняшнику є рівень прибутковості
Основним чинником стрімкого зростання посівів соняшнику є рівень прибутковості

 

Цифри вражають, зважаючи на те, що традиційно найбільше соняшнику вирощують у Центральній та Південній Україні. Тож виникає бажання дослідити, чому ж сталися такі зміни. Експерт з Департаменту агропромислового розвитку Волинської ОДА Олександр Книш розповідає, що в області з соняшником зараз відбувається те саме, що було із соєю років 7-8 тому – практично щороку посівні площі подвоюються.

«Значний внесок у зростання питомої ваги соняшника у структурі сівозміни безумовно належить вітчизняним та закордонним селекціонерам. На ринку з’являється багато різноманітних скоростиглих сортів, які здатні дозрівати до настання осіннього похолодання, яке зазвичай супроводжується затяжними дощами. Сприятливим фактором також є кліматичні умови, і хоча рік рокові різниться, Волинь все ж не оминають глобальні кліматичні зміни. Зокрема, упродовж усього 2017 року сума ефективних температур повітря була вищою від норми, – розповідає експерт Олександр Книш.

І наголошує, що сприятлива цінова ситуація та привабливий рівень рентабельності і надалі стимулюватимуть аграріїв нарощувати обсяги виробництва соняшника. При цьому виробникам доцільно дотримуватися сівозміни та агротехнології, що в свою чергу сприятиме отриманню щедрих врожаїв та високоякісної продукції. Відповідно до збільшення попиту на насіння соняшника і зацікавленості аграріїв у збуті врожаю на внутрішньому ринку, в Україні з’явилася потреба у нарощуванні потужностей переробки.

Саме через таку ситуацію в українських ЗМІ нещодавно з’явилася інформація про введення в експлуатацію трьох заводів з переробки насіння соняшника. У 2018 запрацюють заводи компанії «Ніжинський ЖК» потужністю 1200 т/доба, Сумський завод продтоварів — 500 т/доба, ГК «Агроліга» — 500 т/доба. Експерти прогнозують, що потужність переробки соняшника в Україні зросте на 2 %.

Дослідивши динаміку збільшення посівів та виробництва волинського соняшника, вирушаємо «в поле», у гості до учасників громадської спілки «СПАС», яка об’єднує 16 провідних аграріїв Волині. Дуже хочеться дізнатися, як їм вдається забезпечити такі високі результати.

Одним із перших, хто розпочав сіяти соняшник на Волині, є господарство ТОВ «Волинь-Агро»(Турійського району). Перші 100 гектарів посіяли ще 2013 року.

«Ідея посіяти соняшник на Волині з’явилася завдяки агротуризму. Ми побували у Німеччині, побачили, як там його вирощують. Подумали: чому в них росте, а в нас ні? Клімат на Волині схожий. Спробували,- і вже майже п’ять років сіємо соняшник на піщаних землях», – пригадує директор ТОВ «Волинь Агро» Володимир Остапчук.

Першопрохідцям дуже допоміг досвід вирощування цієї культури на Сході, де господарство вже давно працює і вирощує соняшник упродовж 15 років.

«У сівозміні соняшник займає 20 %. Для Волині найкраще підходять сорти з коротким строком вегетації. Зважаючи на мінливу погоду, щороку виникають проблеми зі збиранням культури. Щоразу потрібно підлаштовуватися, адже, якщо задощить, він «падає», – ділиться думками директор.

Зростання посівних площ посприяло, аби виробництво насіння соняшнику 2017 рокуі збільшилося аж на 253 % порівняно з 2016 роком
Зростання посівних площ посприяло, аби виробництво насіння соняшнику 2017 рокуі збільшилося аж на 253 % порівняно з 2016 роком

 

 

Коментар
25/04/2024 Четвер
25.04.2024