Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Повертається забута чума: інфікувався мешканець Турійського району

10:40 14.03.2018
2017

Після 3-річної перерви зареєстрували випадок захворювання на туляремію у жителя Турійського району. Захворілий інфікувався при проведенні робіт на власному господарстві.

Територія Волині є ензоотичною по туляремії, починаючи з 50 років минулого століття. З того часу в області налічують 79 ензоотичних пунктів у 13 районах. Після 30-річного затишшя захворювання серед людей знову почали виявлятися з 2002 року, коли майже щорічно реєструвалась туляремія. Востаннє хворого на туляремію виявляли у 2015 році (селище Турійськ), – повідомляють у Волинському ОЛЦ.

Медики здійснюють моніторинг об’єктів довкілля для виявлення небезпечних збудників у природі, а позитивні лабораторні знахідки лише підтверджують високу захворюваність (епізоотію) серед гризунів. Так, у 2017 році виявлено наявність антитіл до туляремії у майже 4% досліджених гризунів. Відповідно нами прогнозувалось можливе загострення епідситуації щодо цього захворювання.

Туляремія – природно-вогнищева, зоонозна інфекційна хвороба, що характеризується ураженням крові, нервової системи та інших органів (верхніх дихальних шляхів, очей, нирок), а також гарячкою та характерним збільшенням лімфатичних залоз.

Резервуаром інфекції у природі є до 30 видів тварин (типова зоонозна інфекція). Але найбільше значення для людей мають мишовидні гризуни, у яких збудник тривалий час зберігається у нирках та виділяючись на зовні із сечею, забруднює збудником хвороби все навколо.

Людина інфікується, як правило, при контакті із гризунами. Крім того, захворіти можна: при вживанні сирої води з невідомих водойм, споживанні забрудненої їжі (немитих яблук, овочів тощо), при вдиханні збудника з пилом (при сільгоспроботах по обмолоті інфікованого зерна, заготівлі сіна тощо). Рідше хвороба виникала після укусів комах-кровососів: сліпнів, мух-жигалок та особливо іксодових кліщів (у період їх активності).

Початок хвороби гострий: підвищується температура тіла, відмічається головний біль, загальне нездужання, зниження апетиту та головне, завжди, в місці проникнення збудника в організм, збільшується лімфатичний вузол (який називають бубоном). В залежності від механізму передачі та вхідних воріт інфекції виділяють різні клінічні форми. Частіше зустрічається бубонна і виразково-бубонна (рідко – легенева та очна).

Вберегтись від хвороби допомагали щеплення протитуляремійною вакциною. Однак, через її відсутність в Україні з середини 2000 років різко знизився у населення імунітет до цієї інфекції. Тому, епідеміологи лабораторного центру для профілактики захворювання радять дотримуватись певних порад:

– забезпечити відповідний захист від гризунів і належне утримання місць проживання та джерел водопостачання (особливо індивідуальних криниць);

– не вживати сиру воду з відкритих водоймищ та невідомих джерел;

– проводити дератизацію приміщень та захищати харчові продукти від проникнення гризунів, надто у зерносховища і складські приміщення;

– при сільгоспроботах по обмолоту зернових, заготівлі сіна тощо — обов’язково використовувати засоби захисту (для органів дихання і очей);

– відповідно одягатись при відвідуванні лісу, риболовлі, полюванні чи просто відпочинку на природі.

Тривалий і важкий перебіг хвороби та повільне одужання (ефективність лікування залежить від своєчасно встановленого діагнозу) та можлива подальша інвалідність – роблять це захворювання особливо небезпечним.

Лікарі рекомендують: при виявленні вказаних вище симптомів (особливо різкої слабкості та збільшенні лімфатичних вузлів) негайно звернутись до лікарів за місцем проживання, не займатись самолікуванням.

Коментарі
20 червня
Вчора
18.06.2018
17.06.2018
16.06.2018
15.06.2018
14.06.2018
13.06.2018
12.06.2018
11.06.2018
10.06.2018
09.06.2018
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин